Prosím o radu ohledně daní

Nepochopil jsem návod jak vlastně danit, četl jsem to alespoň 10x a jediný výsledek je, že jsem raději prodal všechny participace, co šly bez poplatků.
Postupně asi prodám i ten zbytek a nevím kam investovat. Nechce se mě každej rok platit za zpracování daní, protože tolik ani na Zonky nevydělám (jsem tu krátce)
Je to strašná škoda, chtěl jsem tu spořit na důchod

Jo a ten dotaz, dokáže někdo vysvětlit co a jak provést někomu, kdo naprosto nechápe co dělat a na daňové přiznání “čumí jako čáp do gumový hadice”

Upřímně, je tu několik odkazů na návody pro ty, kdo opravdu nechápou a pokud to ani potom nedáte, zaplaťte si účetní.

Zdravím.
Jako opravdu se to tu omílá pořád dokola a je únavné to vysvětlovat znova a znova, když už to tu bylo několikrát pěkně a jasně vysvětleno.
To, že jste teď (tento rok) něco prodal je naprosto jedno, protože se budou řešit příjmy a daně za rok 2019.
Na finančním úřadě mi paní velice ochotně pomohla vyplnit přiznání dle výpisu od zaměstnavatele.
Vás bude zajímat pouze jak vyplnit PŘÍLOHA č.2
Ve Vašem Zonky profilu ve webové verzi pouze, si kliknete v pravém horním rohu na své jméno, vyskočí tabulka s výběrem a kliknete na nastavení účtu.
Vyhodí Vás to na stránku Můj profil, kde v pravém sloupci uplně dole máte volbu Informace k daním-Investor.
Na to kliknete a vyskočí okno a Vy kliknete na Podklady pro daňové přiznání za rok 2019
To si stáhnete do PC a tam už to budete mít spočítaný od Zonky.
Horní malá tabulka je pro Vás směrodatná, nikoliv tabulka se jednotlivejma participacema.
V tabulce Vás bude zajímat primárně řádek Příjmy
Tuto hodnotu, zaokrouhlenou na celé koruny, napíšete do té růžové PŘÍLOHY č.2 do řádku, kde je na obrázku F-jiné ostatní příjmy do sloupce Příjmy.
Pokud v Zonky tabulce máte v řádku Výdaje vyšší hodnotu než v řádku Příjmy (což na 99% máte), tak do růžové PŘÍLOHY č.2 do sloupce Výdaje napíšete stejnou hodnotu, co jste napsal sloupce Příjmy a budete mít tedy v obou sloupcích stejnou částku a tudíž do třetího slouce Rozdíl vyplníte nulu- 0.
A to je vše přátelé :smile:

5 Likes

Děkuji, konečně jsem to pochopil

chtěl jsem tu spořit na důchod

Upozorňuji, že Zonky je investování a né spoření! Jsou s tím spojená jistá rizika. Pokud se hodláte zajistit investicemi na důchod, tak si o tom nejdřív něco nastudujte, prozkoumejte víc možností a sestavte nějaký plán. Výsledné portfolio by pak mělo být diverzifikováno a né že vsadíte vše na jednu kartu :wink:

Já vím že je rozdíl v investici a spoření, krom toho moje portfolio obsahuje právě jen spoření (důchod, stavební) a chtěl jsem i “něco navíc” hledám v podstatě pro každou odloženou (měl jsem napsat odkládat a ne spořit) tisícikorunu jiný plán.
V podstatě bych nerad držel všechna vejce v jednom košíku.

2 Likes

Zdar Šéfe jak danit teď?
Rok 2020 jsem měl výdaje větší jak příjmy, ale příjem byl tak malý, že daňové nebylo podáno.
Rok 2021 jsem měl výdaje větší jak příjmy, ale příjem už byl na 7k, přiznání podáno. Ale ze sloupečku 2021 ne celkem. Výdaje a příjmy stejná částka.
Rok 2022 (konec služby) jsem měl výdaje menší jak příjmy. Pokud vezmu výdaje ze sloupce 2022 tak je to 48kč :smiley: a příjem je x krát větší. Reálně jsem za celou dobu vydělal jestli 500kč. Tudíž tuhle částku bych měl danit. -_- Neměl bych tedy odečíst ze sloupce rok 2021 a řádku výdaje a příjmy tu částku z roku 2021 a napsat co zbyde jako rok 2022?

Zdravím.
Do příjmů (do DP) si za rok 2022 opíšete částku z příjmů (z podkladů od Zonky) za rok 2022.
Do výdajů si do (DP) napíšete dle Vaší konkrétní situace:
A) stejnou částku jako do příjmů. To v případě, pokud jste z peněženky ještě za celou dobu zonkování nevybral částku vyšší, než jste si za celou dobu zonkování peněženku nabil. (Např. nabito celkem do peněženky 100 000,- a vybráno celkem 99 000,-)

B) částku rovnající se rozdílu částky uvedené v DP do příjmů mínus částku rovnající se rozdílu mezi příjmy a výdaji za celou dobu zonkování celkem (z podkladů od Zonky) To v případě, že Vaše celkové příjmy za celou dobu zonkování jsou vyšší než celkové výdaje, opět za celou dobu zonkování. (Např. nabito celkem do peněženky 100 000,- a vybráno celkem 101 000,- Rozdíl je tedy 1000,- a ten odečtete od částky uvedené do příjmů v DP.)
V tomto případě budou tedy příjmy vyšší o 1000,- než výdaje a z těch 1000,- korun odvedete 15% daň.
Vysvětlil jsem to pochopitelně ? Toto se ale vztahuje pouze na manuály !
Rentiérům dělá DP jejich osobní bankéř spravující jejich majetek na Kypru. Nebo v kopru :rofl: :joy: :wink:

1 Like