Kouknul jsem se do svého portfolia u Rentiera. A i když jsou tam různé % úroků, tak chápu dobře mé kupecké počty, že při těch nízkých úrokových zazách půjček člověk defakto platí Zonkám za to, že může někomu pujčovat peníze?
TV reklama - “Lidé půjčují lidem - vemte si půjčku za 2,99%”.
Já koukám do rentiera a moje uinvestice do půjček za 2,99%, za 3,99%, kdy zonky si bere 2,9% jako poplatek provizní nálady za zprávu, - dalších cca 1,41% rizikové náklad,y tak mi zto dává:
2,99% - 2,9% -1,41% = -1,32%
3,99% - 2,9%-1,41% = -0,32%
Takže u těch nejnižších člověk doplácí, že může půjčit peníze. To i takové bankovní spořící účty za 0,2% jsou +.
A jestli pak výnosy z 2,99% bez poplatku dají do daňované částky, tak pak by měl člověk ještě zaplatit daň, že :-).
Snad se nepletu, ale 1,41% je vazeny prumer rizika pres cele portfolio. Tz. u pujcek za 2,99% bude to procento radove nizsi nez 1,41% vyvazene vyssim default ratem u rizikovejsich pujcek.
Ale uprimne - je to tolik zpoplatkovane, ze lidi v Rentierovi stejne tak uplne nechapu.
poplatek 2,9% je nastaven plošně na všechny půjčky v rentiérském portfoliu. Nicméně na portfolio rentiéra je potřeba nahlížet jako na celek. Cílený hrubý roční výnos portfolia je 7,36% a z toho se strhává onen poplatek. Rizikové náklady se nestrhávají. Toto číslo vyjadřuje, o kolik může být ponížen rentiérův výnos, v případě, že někteří dlužníci nebudou splácet a vychází z dlouhodobého průměru celého Zonky portfolia. Tedy v případě, že všichni budou splácet tak, jak mají, může se rentiérův roční výnos před zdaněním pohybovat kolem 4,46%.
Mimochodem – Zonky má baťovské 4,99 %, 19,99 % atd. Bondster má 6 %, 10 % apod., což je nejen mnohem přehlednější, ale i solidnější. Mám pocit, že ty devítky na dvě desetinná místa poněkud dělají z lidí hlupáky.
Chápu, že není další poplatek nazvaný “rizikové náklady”, ale znamená to, že rizikové náklady na jednotlivé půjčky jsou již zahrnuty v “Cíleném hrubém ročním výnosu portfolia 7,36%”, nebo tento je je nezahrnuje a je potřeba je od hrubého výnosu ještě odečíst?
Děkuji za odpověď, které jsem se tak trochu obával - že očekávaný výnos před zdaněním 4,46% uváděný o čtyři příspěvky výše nebude ještě tak úplně správné číslo.
Pak je tu ještě další trochu pomlčovaný problém s tou daní. Z mého pohledu je výnos podíl toho co do Zonky dám a toho, co ze Zonky dostanu zpět. Protože do Zonky posílám své volné peníze, které mohu použít na cokoliv (tedy již zdaněné), měl bych je poměřovat opět vůči penězům, které mohu použít na cokoliv - takže po zdanění. Pro mě jako fyzického člověka:
Výnos = investiční_profil_rentiéra - polatek_Zonky - očekávané_ztráty - daň
výnos = (7,36 - 2,9 - 1,41) × (1 - 0,15) = 2,59%
Při zisku po zdanění 2,59% a inflaci 2,9% (dvanáctiměsíční ke květnu 2021) nebo 3,2% (za loňský rok) - má tato investice ekonomický smysl?
Zmiňovaný výnos 4,46% by byl opravdu jen v případě, že by všichni dlužníci spláceli včas dle splátkového kalendáře, který mají nastavený. Bohužel se vždy najde někdo, kdo daný předpis nedodrží a to právě vyjadřují rizikové náklady. U každého Rentiéra jsou rizikové náklady individuální a dlouhodobě se pohybují pod hranicí zmíněných 1,41%.
Jestli má tato investice ekonomický smysl?
To záleží na tom, jaký typ investora jste. Pakliže jste dynamický investor, který chce vyšší výnos, tak se pravděpodobně budete zajímat o jiné investiční nástroje, protože tento výnos pro Vás nebude atraktivní. Nicméně vzhledem k nízké míře rizika, kterou Rentiér představuje, může oslovit spoustu konzervativních klientů, kterým leží peníze pouze na spořícím účtu. Současnou vysokou inflaci výnos z Rentiéra pravděpodobně nepřekoná, ale je jí alespoň výrazně blíže, než zmiňované spořící účty. Navíc má další vlastnosti, které mohou být pro klienty atraktivní. Např. nastavení renty, investice bez vstupního poplatku, peníze lze vybrat kdykoliv bez sankce, možnost libovolných vkladů a další.
Tak jo, zas po dlouhé době přispěju do fóra.
Od listopadu už jsem stáhnul cca 800 tisíc kvůli tomu, že není do čeho investovat. Půjček sice přibylo, ale díky tolika úžasným Rentiérům, kterých přibylo a pak znovu přibylo po snížení minimální částky, už nejsem schopen zainvestovat jinak, než přes rezervace.
Nepochopím, proč někdo, kdo má v portfoliu 10 tisíc a pak někdo, kdo má v portfoliu statisíce nebo miliony, má stejný počet rezervací. Ano, spravedlivé to pro někoho je a pro někoho naopak, je to o úhlu pohledu. MNAUK to napsal naprosto správně: předpokládaný čistý výnos Rentiéra (z toho slova už se mi chce už opravdu zvracet) je 2,59%
Jako je pravda, že 80-90% běžné populace, co žije od výplaty k výplatě a má tak maximálně stavební spoření, vůbec nemá představu o tom, co je to úrok, jak se počítá a kolik zbyde po zdanění 15%. Prostě si jedou ten svůj konzumní život plný vydělávání a utrácení.
Pak uslyší o Rentiérovi a to je magické slovo !!! Rentiér - to si tam budu posílat litr měsíčně a za pár let si budu válet kule jak ten Rentiér z Eurojackpotu.
Pak se sejde rok s rokem, přijdou daně a oni čumí jak p…a z roztrženejch tepláků, co to vlastně vydělali/nevydělali a ješte se hmoždit s daňovým přiznáním a hnojit fórum dotazy ohledně daní.
Doporučil bych všem potencionálním Rentiérům, aby si nastudovali nebo nechali od někoho vysvětlit, že když doma rozbijou prasátko, dají 10-50 tisíc do Rentiéra, co je za rok čeká. Opravdu nedávejte v práci výpověď ani si nekonfigurujte nové auto
Z 10 tisíc v Rentiérovi máte za rok 256,-
A ten kdo tam hustě narve 50 litrů, tak má necejech 13 stovek.
No to je renta jako kráva
Tak dneska si ze mně ZONKY RENTIER udělal pěknou legraci. Můj výnos/výdělat od začátku je záporný a hodnota rentiera je menší, než jsem tam vložil. Nějak ty poplatky jsou větší než výdělky. Ze mně opravdu “Lichvář” nebude.
Není nad to pujčovat peníze a ještě si za to platit.
Popravdě řečeno rentier investice do půjčky 2,99 je pro nás mínusová záležitos. Zonky si vezme prakticky 100% úroků a nám zůstává jen riziko, že nám to snad běkdo bude vracet.
To když hodím peníze pod postel, tak je to lepší, výdělek je stejný a není u toho riziko, že někdo nebude splácet.
Pro starsi smlouvy (pred 4.5.2021) byl jeste vstupni poplatek ve vysi 1,9% pa, ktery ale zrusili a tu ztratu “vykompenzovali” tim, ze zvysili poplatek za spravu z 2,4% na 2,9%. Pro tyto starsi investory pak zbyde z prvnich 10000 Kc pouhych 66 Kc za prvni rok.
Ahoj. Byl jsem naivní, lidé půjčují lidem😂. Teď jste nashromazdili dostatek peněz, aby jste mohli udělat tenhle kotrmelec a lidem sebrali volbu investovat za pěkný úrok. Pouze rentier? Tak to už můžu strčit do banky. Asi to nebude takový rozdíl. Ale z principu jdu pryč, udělali jste z investorů hlupáky. Co se dá čekat v tomto státě. Vybírám a odcházím.
Dobrý den, dal by se někde najít matematický vzorec, jak se počítají jednotlivé kolonky v přehledu Rentiéra? Jde mi o výpočet kolonky “Vyděláno od začátku”.
Dobrý den, @RomanSvoboda, částku, kterou vidíte v poli “Vyděláno od začátku” lze jednoduše vypočítat z exportů. Z exportu transakcí si vyfiltrujete sumu přijatých úroků - poplatky - slevy, které zjistíte v exportu investic jako rozdíl mezi zbývající jistinou a současnou hodnotou. Dominika
Dobrý den, kupeckými počty jsme přišel ke stejným číslům jako Vam142.
Retiér od zonky za mě bude investovat část portfolia do půjček za 2,99%, 2.9% si z této částky vezme jako poplatek za správu a já zaplatím daň ze zisku přičemž poplatek si nemůžu dát do nákladů.
Jinými slovy: I když všichni kterým za mě rentiré půjčil za 2,99% budou splácet tak já skončím v téhle kategorii v červených čísel. U půjček za 3.99% mi to po odečtení daně vychází po odečtení daně na čistý zisk 0 kč.
Rentiér garantuje že 11% vašeho kapitálu investuje tak, že proděláte ale zbytek investuje lépe a díky tomu tu ztrátu pokryje a vy ještě něco málo vyděláte. To je snad špatný vtip.
Kde jsou ty časy kdy se zonky profilovalo jako společnost která chce provádět osvětu a vzdělání v oblasti financí tak aby lidi nenaletěli finančním šmejdům. Stačí pár let a nabízí produkt který cílí na lidi co jsou finančně negramotní. Nikdo finančně gramotný do rentiéra investovat podle mě nemůže.