Rozhodování o investici

Dobrý den, neuvažujete o možnosti podívat se z tržiště na předchozí půjčky (účel a úrok) abychom mohli zjistit jakou má dotyčná osoba platební morálku? Zatím se jen dozvím, že to je 2., 3.,… půjčka, ale jestli se zhoršuje nebo zlepšuje rating nezjistím. Nezjistím ani to, že si třeba půjčuje na stejné věci, že vytlouká půjčku půjčkou. Pokud je to člověk, do kterého jsem již investovala, napíšete mi jenom, že ho znám. Pokud ale nevím která půjčka to je, neznám ho - ledaže bych ho ručně vyhledala ve stovkách participací. Děkuji sru

1 Like

Hezký den, @stana.ruza,

děkujeme za dotaz.

Klient u nás může dostat další půjčku ve chvíli, kdy s tou současnou nejsou žádné problémy. Klientovi můžeme dát úrok lepší, horší i stejný, v závislosti na jeho situaci, která se mohla vyvinout. Každou půjčku, kterou schválíme, schvalujeme pečlivě, v úroku je zohledněno více jak 160 různých parametrů, jedním z nich jsou i klientovy stávající závazky u nás. Obecně se ale dá říci, že bychom klientovi, který nám nehradil řádně nebo nedoložil doklady o refinancování, další půjčku nepokystli. V tomto ohledu nám můžete plně důvěřovat.

V bucoucnu se dalším úpravám rozhodně nevyhýbáme a Váš podnět předám dál.

Mějte krásný den,

Zebra-Iva

1 Like

Dobrý den,
které z těch 160 parametrů způsobí, že se neposkytne půjčka člověku, jemuž zbude z platu 80%, všechny tyto přebytečné prostředky investuje porůznu po světě, nikdy nikomu nedlužil, má stabilní zaměstnání už pár desítek let ve stabilní společnosti, bydlí ve vlastním, půjčku by si v podstatě ani brát nemusel, protože její výše je jen zlomek všech finančních prostředků, ale chtěl to jednou zkusit i z druhé strany než jako investor? Z přebytků výplaty by půjčku splatil do tří let bez nejmenšího vlivu na dosavadní způsob života a na investice by nesáhl. Je zvláštní, že při takové přísnosti na poskytnutí půjčky má v portfoliu na Zonky 200 zesplatněných půjček. No dobře, je to ze šesti tisíc :yum: V bance mu nabídli úvěr se slušným úrokem bez řečí. Škoda jen, že úroky půjdou bance. Možné řešení by snad mohlo být po pár měsících v refinancování. Uvidíme.

Krásný den, @alnoinzo,

roli hraje každý faktor. Jsme nebankovní poskytovatel spotřebitelského úvěru, díváme se samozřejmě na úvěrové zprávy, klientovy příjmy a výdaje, sociodemografické a další faktory. Na posuzování nabídky jsme velmi přísní, riziko se nedá nikdy plně eliminovat a u půjčování peněz je třeba počítat s tím, že ne každá půjčka se bude hradit tak, jak má, to zobrazujeme v očekávaných rizikových nákladech.

Velmi výrazným faktorem pak může být to, že klient nikdy neměl půjčku - u takového klienta jednoduše nemůžeme vědět, ač příjmy a ostatní parametry jsou v pořádku, zda bude vše splácet tak, jak má. Vzhledem k tomu, že informace v takovém případě nejsou ani špatné ani dobré, výsledný úrok pak také není ani špatný, ale nemůže být nejlepší. V případě, jaký popisujete, bych se musela konkrétně podívat, detaily ale vždy sdělujeme jen samotnému klientovi.

Jak ale na konci i sám píšete, pokud si klient vzal v bance nabídku, kterou bude splácet řádně, rádi se na poptávku podíváme znovu po pár měsících a pokud se nevyskytnou žádné další negativní faktory, nabídka z naší strany bude jistě již příjemnější.

Mějte hezký den,

Zebra-Iva

Hezký den,
děkuji za odpověď, zkusím to po nějaké době splácení znovu a uvidíme jak to dopadne.

1 Like