Zonky podklady k daním 2018

Jestli rozumím výkladu, tak pokud jednorázově vložím 100 tisíc jeden rok (pro jednoduchost v prosinci), tak ten rok mi vyjde ztráta 100 tisíc a daně žádné neplatím.
Pokud ale následující rok všechny participace prodám, tak poté uplatním příjem ve výši cca 105 tisíc. Dle výkladu bych potom měl platit z celé této částky daň. To jest ne daň ze zisku, ale daň ze svých investovaných peněz plus zisku.
Čili buď něčemu nerozumím, nebo je výklad špatně anebo každá investice do Zonky musí zákonitě pro investora skočit velkou ztrátou.

Stačí umět číst a projít předešlé příspěvky, již jsem zde uvedl odkaz na materiál, ve kterém je vše dobře vysvětleno.
Příklad: V prvním roce investování budete investovat 100 000 Kč, příjmy (výběr jistiny + úrok) v témže roce budou např. 5 000 Kč. Do daňového přiznání v tomto roce přiznáte příjem 5 000 Kč a do výdajů uplatníte také 5 000 Kč, vyjde vám daňový základ 0 Kč, nebudete vykazovat žádnou ztrátu, podle § 10 odst. 4 zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů, to ani není možné. V následujícím roce nebudete investovat (nebudete mít výdaj), budete mít např. příjem 105 000 Kč (výběr jistiny + úroku), do daňového přiznání následujícího roku tedy přiznáte příjem ve výši 105 000 Kč a výdaj ve výši 95 000, který jste neuplatnil v předešlém roce (100 000 - 5 000). Váš daňový základ v druhém roce bude tedy 10 000 Kč, které zdaníte platnou sazbou. Nevím, co na tom nemůžete pochopit.

1 Like

Je to špatně, musíte do daňového přiznání uvést příjmy a výdaje (max. do výše příjmů), poté vyčíslíte daňový základ.

Jenom upozorňuji na pojem “Příjmy”. V tomto případě se totiž nejedná jen o úrok, ale i vrácenou jistinu a případné pokuty z prodlení. Výši příjmů zjistíte v tabulce, kterou můžete vygenerovat po přihlášení na Zonky v sekci “Můj profil - Informace k daním”.

Ještě pro uživatele image jirka.cepak:
Pokud jste zaměstnanec a neměl jste žádné další vedlejší příjmy, jejichž součet by překročil 6000 Kč, tak daňové přiznání podávat nemusíte. Příjem se v tomto případě nikam neuvádí, ale výdaje do participací si stále můžete uplatnit proti budoucím příjmům v následujících letech.

1 Like

Děkuji za připomenutí, vím o tom. Jde opravdu o příjmy, ne úroky. Kdyby měl někdo stejný problém jak já, zde přikladám vyjádření FÚ:

Dobrý den, k vašemu dotazu sdělujeme následující informaci od metodika daně z příjmů:

Podle ust. § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů platí povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob v případě, že vám příjmy ze závislé činnosti plynuly současně od více zaměstnavatelů, nebo jste u zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani. Povinnost podat přiznání k dani je také v případě, že k příjmům ze zaměstnání jste měl také více než 6.000,- Kč dalších příjmů.

V případě, že jste povinen podat daňové přiznání (nepodepsal jste u DPČ prohlášení k dani), nebo jej podáváte dobrovolně, musíte podle ust. § 38g odst. 3 zákona o daních z příjmů do daňového přiznání uvést veškeré zdanitelné příjmy, tedy i další příjmy nepřesahující 6.000,- Kč.

Dobrý den,

Když mám účet v bance tak mi banka automaticky strhává daň z úroku které mi připíše na účet.
Proč něco podobného nemůže dělat Zonky? Brání jí v tom zákony,nějáká neřízení nebo toto můžu dělat jen banka? Nebo to je služba navíc kterou Zonky nechce z nějakých důvodů investorům nabízet?
Tím by se předpokládám vyřizování daňové přiznání pro investory vyřešilo…

Jakože by Zonky odvádělo z úroků srážkovou daň? Nevím, jestli by to šlo, ale určitě by to nebylo výhodné, i kdyby to Zonky dělalo zdarma:

  1. Příjmy lze danit až při výběru prostředků, tedy částku, kterou bych jinak odvedl hned, mohu ještě před odvodem daně mít několik let zainvestovanou. Se srážkovou daní z úroků by se to muselo danit hned.
  2. Na Zonky jsou populární rizikovější půjčky, kde musíme občas počítat s nějakou ztrátou z konkrétní půjčky. I tyto ztráty se počítají jako náklady. Se srážkovou daní by to moc nešlo. Když půjčím 200 CZK a dostanu zpět 100 CZK jistinu + 10 CZK úrok, mám náklady 200 CZK (+poplatek) a příjem 110 CZK. Je to sice ztrátové, ale snižuje mi to daňový základ. Kdyby se to danilo srážkově, nejenže bych si nemohl uplatnit tu ztrátu jako náklad, ale ještě bych danil těch 10 CZK úroků.
  3. Do nákladů si lze dát i poplatky. Se srážkovou daní by to mohl být problém. Stejně tak by mohl být problém mít pro investory u jedné půjčky dva režimy zdanění.
  4. Pro mnohé (včetně mě) asi nepodstatné, protože slevy na dani jsem schopen 100% využít u hlavního zdroje příjmu: Jakožto na daň z fyzických osob se na tyto daně vztahují všechny slevy na dani. U srážkové daně nic takového není.

Dobrý den, kde seženu podklady pro daňové přiznání? Vystavujete něco takového automaticky a nebo je třeba zažádat?

Dobrý den, @kesour,

informace k daním máte ve svém profilu na Zonky :slight_smile:

Zebra-Iva

Mílá zebro Ivo,
moc děkuji a přeji pěkný den

Jaroslav Bartoněk

---------- Původní e-mail ----------

Od: Iva Kroupová via Zonky Forum zonky@discoursemail.com

Komu: kesour@seznam.cz

Předmět: [Zonky Forum] [Jak to funguje?/Daně] Zonky podklady k daním 2018

@kesour rádo se stalo :slight_smile:

Zebra-Iva

Dobrý den,
byl jsem na FU a podle vašeho návodu to nefunguje.výdaje z minulého roku nebo z předešlých led nemůžu uplatnit v roce zdaňovacím a odkázala mě ať se poradím s účetní a nebo s Danovým poradcem.Nikoho takového neznám tak to vypadá na další výdaje

Dobrý den, postup, který jsem navrhl, jsem konzultoval se svým místně příslušným Finančním úřadem, který mi jej schválil, takže asi co jiný Finanční úřad, to jiný názor. Já osobně předám podklady od Zonky koncem března svému daňovému poradci, tak jsem sám zvědav, jak si s tím poradí.

Dobry den,
i ve vyjadreni GFR je psano, ze pouze do vyse, co nebyla v predchozich zdanovacich obdobich uplatnena, takze byt Vami tam zajdu s vyznacenym timhle paragrafem a melo by to byt v poradku. Ono je to asi pro nektere FU novinka a jeste se s tim treba nesetkali

Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna.

Ja jsem s tim problem nemela.

1 Like

Dobrý den
Děkuji oběma za povzbuzení do dalšího boje s FU.Je pravdou že Dámy z FU se s tímto setkaly poprvé je vůbec možné že v takovém velkém městě nikdo nedaní příjmy ze zonky?Ještě to zkusím bez daňového poradce ,myslím že nemám takový příjem abych si ho mohl platit. Máte někdo zkusenosti nebo informace kolik takový poradce pouze na Zonky může stát?

Z mé zkušenosti s FÚ s daněním příjmů dle stejného paragrafu ( §10 - prodej cenných papírů) je logika odlišná. Souhlasím s výše uvedeným zněním od GFŘ, nikoliv však s jeho interpretací. Správně lze proti sobě stavět příjmy a výdaje spolu přímo související z daného roku (nikoliv celkové a s časovým odkladem). Zjednodušeně bychom od Zonky potřebovali Dosažený zisk(příjem nad rámec splátky jistiny v roce 2018) + přijaté pokuty 2018 - zaplacené poplatky - odepsané půjčky(ztráty) = výsledný příjem ke zdanění. Z této částky pak každý odvede 15 %, pokud nemá v daňovém přiznání jiné možnosti odpočtu.

Uvedená logika by měla platit pro všechny 3 uvedené plátce.

1 Like

To sice logiku dává, ale pokud jsem investoval balík peněz, dejme tomu 1 milion a za rok se mi vrátí desetina v úmoru, plus třeba deset procent úroku z celé zainvestované částky, nelze hovořit o zisku, když jsem 800 tisíc v mínusu, nic jsem nevydělal !!!
Naopak, to jak zní vyjádření GFŘ, je naprosto logické. Pokud bych čistě teoreticky přišel o těch zbylejch 800 tisíc, tak jsem zaplatil daň ze 100 litrů a 800 litrů prodělal. To není proč danit.
Prostě danit se začne až při prokazatelném zisku a to znamená v tomto případě, až příjmy přesáhnou 1 milion korun při nulových výdajích.
Pokud budu neustále reinvestovat a Zonky si postavím jako penzijní spoření, danit začnu třeba až za 20-30 let. Prostě až si vyberu ten původní milion z peněženky.
Ať žije Zonky :slight_smile:

Ve Vašem příkladu pak jde o: návrat jistiny 100 000 Kč, zisk(skutečný příjem v roce 2018): 100 000 Kč + penále za pozdní platby - nevymahatelné/odepsané pohledávky - poplatky za nákupy 2018 = dejme tomu 95 000 Kč x 15 % = daň v roce 2018. Těch 900 000 Kč zbývající jistiny je stále Vaše jistina splatná v budoucnu. Ztrátou bude až v okamžiku prohlášení nevymahatelnou/odepsané pohledávky (Zonky po skončení vymahání konstatuje, že vymohli 2,50 Kč pro všechny nebo nic).

Souhlasím s Vámi, že by to byl prima důchodový pilíř, ale s touto logikou by v ČR nikdo neplatil daně ani z obchodování s cennými papíry - jen by rozšiřoval portfolio… :slight_smile:

Penzijní připojištění také nedaníte každý rok, narozdíl od stavebka třeba.
Penzijko zdaníte, až dojde nebo až vyberete.
Také jsem se připravoval na danění zisku za rok 2017. Nakonec mě velice potěšilo, že jednotlivé participace se mezi sebou mohou kombinovat, takže lze danit až při reálném zisku.
Nedokážu si představit, že při mých 5 tisících participacích bych řešil kus od kusu a nebo že by to chtěl finančák kontrolovat. Takto je to velmi jednoduché v globálu.
Je to tak posvěceno z nejvyšších míst a dál bych to neřešil. Pokud někdo má potřebu odevzdávat daně, může. Já se to chystám danit až po té, co dostanu všechno vložené zpátky a pak to začnu danit.
Udělám to přesně tak, jak to Zonky a stát posvětil. Nebudu vykřikovat, že se něco má danit a že je něco špatně.
Na penzijním vyděláváte každý rok, nemyslím tím státní podporu. Máte tam úrok, případně příspěvek zaměstnavatele a obojí zdaníte třeba až za 40 let, když bych byl dvacátník.
A tam ten zisk při konzervativním investování mít za zákona musíte, takže ho prokazatelně máte a stejně to nedaníte na konci roku a ty “úroky” točíte těch třeba 40 let.
Já mám jasno. Samozřejmě Zonky danit můžete i ročně, jak to píšete a danit průběžně, tato možnost také je.
Je to každého věc.

1 Like

Musím souhlasit s Martycz. Je to trochu dlouhé, ale shrnul jsem to. Na konci napíšu, proč je soubor od Zonky trochu matoucí a zda ho lze vůbec k něčemu použít. Ten §10 zná každý, kdo má kapitálové příjmy (typicky akcie). Princip je jednoduchý. Povinnost zdanit přichází v okamžiku, když uskutečním prodej (typicky akcie), na zonky pak, když dostanu splátku. FÚ nezajímá, že jsem koupil 1000 akcií ČEZu za 500000Kč. Je zajímá, že jsem prodal 100 akcií za 55000. Mám tedy příjem 55000Kč a z toho zisk 4500Kč, protože další náklady (poplatky za nákup a prodej těch 100ks) byly 500Kč. Platím tedy daň z 4500Kč. Úplně stejné by to mělo být se Zonky. FÚ nezajímá kolik jsem do lidí investoval, ale kolik mi za aktuální rok vrátili. Alfa a omega všeho je tedy poslední žlutý řádek v xls souboru od Zonky, který je nazván “Ke zdanění celkem” (celkem logicky, že :slight_smile:).

Matoucí může být:

  1. že máte danit např. 10000, když vaše portfolio činí např. 30000. Jenže si asi nevšímáte, že spousta lidí splatí vše předčasně, nebo posílá větší splátky než musí, pak se stane, že musíte zdanit např. cca třetinu portfolia. Ale je to tak správně a nejste na tom nijak poškozeni, protože předčasně vrácené peníze znovu investujete. (Schválně se podívejte, kolik jste měli investic ke konci roku 2018 a kolik řádků má váš výpis ze Zonky. Řádků je více, že. Protože mnohé investice se v roce 2018 celé splatily a reinvestovali jste do nových (dalších). Viz “Lidé, které jsem podpořil” - záložka “splacené”. Bod 1) tedy není problém.

  2. jak vlastně využít soubor od Zonky! DŮLEŽITÉ: Protože do daňového přiznání neuvádíte sumu, kterou máte zdanit, nýbrž údaje DVA. Totiž kolik byly náklady celkem a kolik byly příjmy celkem. Rozdíl těchto hodnot (pokud je kladný) se pak projeví navýšením ostatních příjmů v aktuálním roce. A to JE problém. Musíte totiž vědět, zda od příjmů (v tabulce “Příjmy 2018”) již byly odečteny náklady (poplatky, investice, příp. další) - pokud si najdete jednu vaši již splacenou půjčku, zjistíte, že “Příjmy 2018” jsou skutečně jen příjmy, tj. bez odečtených nákladů. Tj. danit máte rozdíl kolonek “Příjmy 2018” mínus “Poplatek 2018” ovšem také mínus “Investice 2018”. TOTO ovšem bude fungovat, pokud jste investovali a dostali splaceno vše v jednom roce (zdaňovacím období). Pokud se vám půjčka vleče např. od roku 2017, nebo pokračuje do roku 2019, 2020, tak vám soubor od Zonky přímo nepomůže, ale jen poskytne data pro další výpočty podílů splacené půjčky v daném roce! A tady pochopíte, proč uživatel petr.lasak píše hned na začátku diskuze, že by ocenil datum poslední splátky atd., atd., protože “pomohlo by mi to při počítání daní”. Ano, bude to třeba spočítat. Přemýšlím, kolik mi to zabere času oproti malým ziskům ze Zonky. Jdu se najíst. Pak to tady snad dopíšu.
    Tedy u splacené půjčky problém není: ze souboru xls Příjmy - Poplatky - Investice = zdaňovaný obnos.

U půjčky dále pokračující potřebuji vědět poměrnou část investice, která se mi dosud ve splátkách vrátila: Příjmy - Poplatky (viz 3) - Investice (viz 4) = zdaňovaný obnos.

  1. Poplatek u Zonky vzniká jednorázově, tudíž bych ho měl i jednorázově odečíst (?) nebo je dán procentně a odečtu jen jeho poměrnou část (?) podle výše dosud splacené sumy.

  2. Ze souboru od Zonky nezjistím, kolik činí poměrná část investice, která se mi vrátila ve splátkách (není-li celá splátka splacena) a kteroužto poměrnou část bych si odečíst z příjmů jako svůj náklad (investici).

Řešil to už někdo?