Zvýšení limitu pro nutnost podat daňové přiznání

Dobrý den,

jsem zaměstnanec a mám jiné příjmy dle § 10 zákona o daních z příjmů (investice na Zonky). V prvních letech jsem měl vyšší výdaje než příjmy (investoval jsem), následující roky jsem přestal investovat a začal jsem peníze čerpat. Vždy byly příjmy vyšší než 6000 Kč, proto jsem podával daňové přiznání. Nicméně vzhledem k započítání výdajů z předchozích let byla daň nulová. Nyní se limit příjmů pro nutnost podat daňové přiznání pro poplatníka s jinými příjmy zvýšil na 20 000 Kč. Této hranice však nedosahuji. Chci se zeptat, zda mám povinnost podat daňové přiznání. Zda nebude problém, že jsem v minulosti využil výdaje ke snížení daňového základu a nyní by nedošlo, vlivem nepodání daňového přiznání z výše uvedeného důvodu, ke zdanění příjmů, které mi plynou až nyní.

Pro lepší ilustraci uvedu příklad:

R. 2021 - výdaje = 20000; příjmy 5000; základ daně 0

R. 2022 - výdaje = 0; příjmy 10000; základ daně 0 (uplatnění výdajů z předchozího roku)

R. 2023 - výdaje = 0; příjmy 15000, nepodání daňového přiznání (?) (příjmy nižší než 20000 Kč)

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz ohledně danění služby Zonky Rentier. V některých případech se služba Zonky Rentier opravdu danit nemusí. V jakých konkrétně ano a v jakých ne Vám posílám v odkazu do naší poradny: https://www.zonky.cz/co-vas-nejvic-zajima/musim-prijmy-z-rentiera-danit/ Jsou tam uvedeny konkrétní příklady. Bohužel nemáme daňové poradenství. Pokud tedy chcete vědět, jestli podávat daňové přiznání ve Vašem případě, tak bude potřeba se obrátit na daňového poradce.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Jen bych ještě chtěl upřesnit, že se jedná o individuální investování na Zonky (tak jak bylo dříve možné), nikoliv o Rentiéra.

No z logiky věci: Buď si uděláš přiznání sám a nebo podepíšeš zaměstnavateli, že nemáš jiné příjmy a on to zúčtuje sám. Pokud máš Zonky ( je jedno, jestli Rentiéra nebo nerentiéra), tak nemůžeš podepsat, že nemáš jiný příjem. A pokud to DP neuděláš, tak zbytečně přicházíš o peníze, protože pokud se nepletu, tak se při výpočtu záloh každý měsíc zaokrouhluje na stovky nahoru.
Tohle by bylo lepší pořešit s paní na finančáku, protože já když dával přiznání s 0 (jako Tvůj rok 2021), tak se paní divila, proč to vůbec na DP mám :smiley: . Ale stejně jako Zonky nejsem poradce :slight_smile: