Klienti s více půjčkami

@Kubikula v risku jsme nepovolili, naopak jsme přitvrdili.

Cca od dubna 2019 poskytujeme méně půjček nad úrok 10,99 %, je to dánou souběhem více faktorů.

Cca právě od dubna registrujeme větší počet žadatelů o půjčku s kvalitnějším rizikovým profilem. To se dá poměrně objektivně měřit - například medián kreditního skore na schvalovaných žádostech byl ještě v březnu 405 bodů, v dubnu to bylo už 426 bodů; medián disponibilního příjmu napočítaného schvalovaným žadatelům byl v březnu 10 495 Kč, v dubnu to už bylo 11 000 Kč. Současně jsme zavedli pár změn ve schvalovacím procesu, které jsou vstřícnější k lepším klientům a přísnější k těm horším (například rekalibrace limit managementu tak, aby lepší klienti mohli mít schvalované vyšší částky, horší klienti naopak nižší; nebo přísnější posuzování nadměrného sázení nebo mikropůjček, což jsou jevy, které se vyskytují u vysoce rizikových klientů). Díky tomu například approval rate ratingů 15,49 a 19,99 klesl od dubna o třetinu oproti období od začátku roku do konce března. Celkově jsme tedy schválili méně rizikových klientů, zatímco těch s lepším profilem a) přišlo v absolutním počtu více, a b) z toho většího absolutního počtu se nám podařilo i relativně více žádostí překlopit na půjčku, protože parametry nabídky byly pro klienty atraktivnější.

To je bod k tomu, že jsme změnili čísla a nyní je výkonnost menší, než byl očekávaný a aktuální výnos. V tomto příspěvku uvádíme, proč jsme čísla měnili a měnili jsme nápočet, z výnosu se pak stala výkonnost portofolia, více si, prosím, přečtěte zde: Výkonnost portfolia a nové ratingy.

Změnil se tak celý vzorec, ne proto, abychom ukryli, že děláme špatné půjčky, to nikoli, naopak, ale abychom investorům dali co nejpřesnější představu o jejich portfoliu. Původní vzorce pro výpočet nebyly dobře, říkáme to veřejně i na našich workshopech, byl to dluh vůči investorům, který jsme novým nápočtem chtěli napravit. Aktuální výnos např. reflekoval pouze poslední měsíc a nesnižoval výnos ve chvíli, kdy klient přestal splácet. To nový vzorec umí a dělá. Proto tedy pokles, nikoli, že by povolil risk a nikoli výhradně pokles u všech portfolií.

Zdravotní stav není jak prověřovat a je čistě spekulace, že si klient pár měsíců před smrtí, bohužel, vezme půjčku a pak ji za něj nemá kdo splácet, případně se dědici dědictví/půjčky vzdají. I to ale patří do rizika poskytování půjček a na druhé straně pak i riziko každého investora. Počet úmrtí v našem portfoliu je z hlediska procentuálního zastoupení zanedbatelný, evidujeme přes 100 úmrtí (v lidské rovině o takové ztráte samozřejmě nehovořím).

Z toho zhruba u poloviny ještě není dědické řízení ukončeno. Z ukončených řízení máme lehce nad 50 %. U zbytku případů, kdy za sebou dlužník nezanechal žádný majetek, případně zanechal majetek bez hodnoty nebo nepatrné hodnoty, soud řízení o pozůstalosti zastaví a pohledávka není uspokojena. Výsledek dědického řízení Zonky nemůže příliš ovlivnit.

Nejvíce své investice pak chráníte dostatečnou diverzifikací portfolia.

Zebra-Iva

1 Like