Nabídka na tržišti po spuštění Rentiéra

Dobrý den, nevím zda to souvisí, ale časově se zdá, že ano. Nabídka na tržišti je již několik týdnů naprosto tragická. Ze dne na den se zúžila zhruba na čtvrtinu. Domnívám se, že je to důsledek funkce Rentiér. Řekl bych, že “rentiér automat” přednostně zainvestuje každou poptávku na tržišti a tím pádem tam nic nezbývá.
Upřímně, Zonky je pro mě, jako investora, již několik dnů absolutně nepoužitelné.

2 Likes

To je dost zajímavé. já mám naprosto stejný postřeh, ale na včerejším setkání investorů když jsem to přednesl, tak jsem se mi dostalo takové odezvy od pánů Finančního ředitele Zonkyho a šéfa risku, že jsem si tam připadal jako největší pitomec.
Ale těžko hodnotit, když vedete debatu s členem managementu, jehož vlastní portfolio obsahuje v průměru 1 investici/den a on se vás snaží přesvědčit, že možností k investování na trhu je víc než dostatek.

1 Like

Aktuálně to funguje tak, že mi přijde notifikace o novém příběhu na tržišti. Já ji ihned!!! otevřu a příběh je už pryč. To se stávalo i dřív díky robotům, ale ne tak často. Teď je to v podstatě ve 100% případů. Ty notifikace můžou na Zonky klidně zrušit - jsou úplně, ale úplně k ničemu.

4 Likes

Tak to samé jsem včera nadhodil i já a dostalo se mi ne úplně příjemné odezvy. Prý investic máme hodně. Problém je, že já mluvil o voze, oni o koze.
Jenže bavte se o tom s někým, kdo sám neinvestuje (nebo úplně minimálně) a do takové debaty si přinese sice pro něj relevantní, ale pro danou debatu naprosto nerelevantní čísla.
Já odešel výrazně znechucen.

1 Like

Dobrý den,
mrzí mne vaše znechucení, nicméně do včerejší diskuze jsem pouze přinášel objektivní data, která jste možná neslyšel/i, nebo nechtěl/i slyšet:

  1. Rentiér investoval v listopadu pouze v objemu 15% celkového objemu investovaného retailovými investory
  2. Půjček je na tržišti více než kdykoli dříve (dosahujeme hodnot přes 3000 měsíčně) a retailoví investoři investují bohužel "jen% cca. 30% objemu
  3. “Roboti” investují pouze zlomek celého objemu, viz. graf za několik posledních měsíců
  4. pokud máte nastaveny filtry restriktivně pouze na krátké půjčky, tak ano, těch je málo a Zonky nemá bezrizikový ani racionální způsob, jak zájemce o půjčku nutit, aby si půjčovali na kratší dobu než oni sami chtějí (aktuálně si v průměru půjčují na cca. 57 měsíců a splácí efektivně za 45 měsíců)
    Včera jsem vám argumentoval čísly za celou platformu, která neustále sledujeme. Vztahovat to na jakékoli jednotlivé portfolio či subjektivní pocity nedává smysl.
    Brzy vám sem dodáme i další čísla, jak dlouho jaké půjčky na tržišti “visí”, abychom vás přesvědčili, že těch půjček je opravdu dostatek…
    Hezký den, těším se na další diskuzi.
    Jirka Humhal
5 Likes

Dobrý den, vaše statistiky a čísla jsou sice hezká, ale to nevysvětluje to, že se mi ze dne na den zúžila nabídka na tržišti na čtvrtinu (možná ještě méně). A to, aniž bych změnil jakékoliv nastavení svých filtrů. Tohle nejsou žádné subjektivní pocity - to je objektivní dopad na mne.
Jakákoliv čísla a statistiky jsou mi úplně k ničemu, když “nemám do čeho investovat” :-(.
Víte, kdyby se to stalo občas, tak to naprosto pochopím a je mi to jasné. Ale když se to změnilo v jednom okamžiku a trvá to již několik dnů, resp. týdnů, tak je asi něco divně. Proto také reaguji až po nějaké době, protože jsem se zpočátku domníval, že jde o dočasný výkyv. Ale teď už je evidentní, že nejde.

1 Like

Dobrý den, pane Humhale,
přijde mi zbytečné reagovat ve dvou vláknech, ale opravdu mám chvílemi pocit, že jste neposlouchal spíše Vy, protože jak jinak si vysvětlit, že opět reagujete úplně na něco jiného, než o čem jsem chtěl včera mluvit já. Takže platí to, co jsem napsal ve druhém vlákně s tím, že rád kdykoliv zvolím i jiný typ kontaktu na diskusi, než psaní románů zde na fóru.

P.M.

Ještě ad Vaše grafy - měl bych pár dotazů:

  • Když píšete, že retailoví investoři investují 30% objemu - kdo investuje zbytek? Resp. znamená to, že retailoví investoři zainvestují pouze 30% z uvedených 3000 půjček měsíčně?
  • Z uvedených grafů je vidět, že Rentiér zainvestoval v listopadu 15% objemu. V říjnu to bylo 0%. Když se ale podívám na ty grafy z října a listopadu, tak mi není jasné, kde se vzalo těch 15% rentiéra. Přece, když rentiér vyrostl z 0 na 15%, tak jiné kanály musely v součtu o 15% klesnout. To ale vaše grafy neříkají.
  • Píšete, že roboti investují pouze zlomek objemu. No nevím, když sečtu Rentiér + Zooking + Robozonky + Zotify, dostanu 36%. To už je více než třetina.
1 Like

70% objemu investuje přímo zonky. Plus je nemalý počet investorů, co mají portfolio 1M+, což není úplně retail.

1 Like

Jiří @jiri.humhal, na Zonky se mi vždy líbilo, že ať již na investorských setkáních, nebo tady… nikdy jste neměli problém ukázat čísla, vysvětlit nějaké chování na grafech. Žádné hraní si na ultratajnosti. Tento přístup se mi líbí a snažím se jej nyní používat i ve svém životě. Děkuji.

5 Likes

:man_facepalming::ok_man:

několik komentářů pro vysvětlení, je třeba pracovat s čísly za celou platformu (například tedy 392 mio a 469 mio CZK za říjen a listopad):

  1. ano, typicky 30% celkového objemu poskytnutého Zonky investují retailoví investoři přes různé kanály… přikládám data za říjen a listopad…
  2. celkový objem poskytnutý platformou stále roste a Rentiér v říjnu “ubral” pouze institucionálnímu investorovi, tak byl i designován viz. cílové rozložení investic v Rentiérovi:
  3. ano, roboti investují zlomek objemu, v listopadu robozonky 6% a zotify 4% ze 127 mio CZK, což vychází na cca. 3% z celkových 469 mio CZK… zooking (Zooking - rezervační systém Zonky a Rentiér bych za roboty nepovažoval, jsou to oficiální služby Zonky dostupné všem)
3 Likes

půjček bylo v listopadu na tržiště vystaveno 3061 oproti říjnu, kdy jich bylo 2709. malý efekt mohla mít akce “black friday”, ta se ale dotkla pouze 150 půjček, které zainvestoval plně institucionální investor, aby tento cenový/riskový test neměl potenciálně negativní dopad na investory… takže když toto zohledníme, tak v listopadu bylo půjček více než v říjnu…

Zajímavé. Takže Rentiér má ubrat institucionálnímu investorovi. No hádat se nebudu, ale nezdá se mi, že by kdy institucionál u těch půjček, které by se bez problémů zainvestovaly i retailem ručně, měl podíl přes 50%. Což teď v součtu institucionál a Rentiér mají i 60%.
Odpověď bude zase stejná, vyvážené portfolio, jasně, to ani nemusíte říkat. Ale lidi si to nevymýšlí, toto je na co naráží…

1 Like

Tak nutno podotknout, že Zonky plus Rentiér má větší podíl v rating 2,99% než 19,99% například.

1 Like

tato debata by byla konstruktivní, kdyby lidi vypsali jejich filtr a lidi ze zonky hodily čísla podle filtru… takto to nemá smysl… a samozřejmě že nabídka bude o něco omezenější :smiley: přibyl zonky rentier což pravděpodobně přilákalo více investorů… navíc je otázka jestli rychleji přibývá investorů nebo půjček v daných parametrech…
prostě pokud si člověk nastaví určité parametry pro půjčky, tak musí počítat s tím že maximálně bude moci proinvestovat určitou částku a nebude to moct furt zvyšovat, pokud si nebude pujčovat více lidí…

Ve filtru mám vyloučeny pouze půjčky se splatností 5-7 let. A abych předešel zbytečným námitkám - ano, je mi jasné, že krátkodobých půjček je menší množství.
Ale já mluvím o tom, že tento filtr jsem měl zapnutý i před spuštěním Rentiéra. A pak se mi ze dne na den nabídka půjček radikálně zmenšila (např. dnes mi systém nabízel pouze jednu půjčku). Takže já porovnávám objektivní věc - stejný filtr před a po spuštění Rentiéra.
Ale to asi nikdo nechce slyšet :-(.

3 Likes

mluvíte o filtru na primárním tržišti nebo rezervace? Tak či tak jsem dnes na primárním tržišti viděl mnoho půjček, tak jako i před rentierem (jen mi subjektivně přijde že je méně těch nejvyšších rizikových), ale na rozdíl od vás mám povolené i 5 - 7, což je vlastně většina těch půjček, akorát mám přísnější filter kdy mám půjčky 5.99 a výše a mám filter na hlavní příjem. S rezervacemi je to už horší no :).

1 Like

Mluvím o tržišti.
O rezervacích raději ani nemluvím, tam mi nepadá skoro vůbec nic. Dnes zatím pouze jedna půjčka.

1 Like

Mel jsem stejnou zkusenost. Prosinec byl pro mne z hlediska investivani tragicky, protoze v mem filtru nebyly temer zadne pujcky. Jak tu ale jiz bylo zmineno, je to nastavenym filtrem, ktery jsem mel podobny jako vy, tedy vyssi procenta a kratsi doba splaceni. Muze tak mit pravdu Zonky, ze objem pujcek se zvysil a my mame mene pujcek ve filtru, protoze se zrejme vse presunulo do delsi splatnosti. Poupravil jsem svuj filtr a jedu dal. Po dvou tydnech mne napadlo, ze to muze byt zalezitost nastaveni na me strane.

1 Like