Testování nových investorských dashboardů 2.0

Hezký den, vážení Superinvestoři,

i v posledním newsletteru jsme hovořili o tom, co pro Vás chystáme a jedním tématem bylo právě nové investorské prostředí.

Testování nových dashboardů jsme posunuli o krok dál a nyní nabízíme vybraným Superinvestorům možnost vyjádřit svůj názor a pomoci nám k tomu, aby vše bylo vyladěné tak, jak má.

Nebojte se nám sdělit své dojmy, těšíme se na ně :slight_smile:

Pokud by měl kdokoli další zájem, neváhejte mi napsat na iva@zonky.cz a vše zařídíme.

Nové funkce vám představujeme jako zkušební BETA verzi. Co to znamená? Máme pohromadě základní čísla, která vám budeme prezentovat tak, aby bylo hned na první pohled jasné, jak vaše portfolio vydělává. Chceme mít jistotu, že jsme vše dobře připravili. Proto jsme zahájili testovací provoz nového investorského dashboardu a pokud testování dopadne úspěšně, zpřístupníme nové funkce všem. A jen taková maličkost, čísla ve zkušebním dashboardu jsou v tuto chvíli neoficiální. Pro ta oficiální si zatím ještě zobrazte stávající dashboard.

Jdeme na to.

Odkaz na nový investorský dashboard najdete ve stávajícím dashboardu ve formě žlutého tlačítka “Vyzkoušejte nový přehled investic BETA”.

Co byste měli vědět, než nový dashboard začnete testovat?

Data v novém a původním dashboardu můžou být jiná - nelekejte se. Některá z nich teď totiž budeme počítat a prezentovat odlišně. Například počet aktivních participací nově nezahrnuje investice v půjčkách s nevypořádaným vlastnictvím. Investor totiž v danou chvíli participaci ještě nevlastní a nezískává z ní úroky. Participace se mezi aktivní investice započítá, jakmile k vypořádání dojde. Do té doby spadá do kategorie “Čeká na zainvestování”, která nahrazuje původní “Na tržišti” a “Na cestě”.

Změn se dočkaly i participace po splatnosti. Nově započítáváme do částek po splatnosti celou zbývající jistinu (doposud pouze část jistiny po splatnosti). Proč? Cena celé zbývající jistiny teď bude základem pro určení ceny prodávané participace. Při prodeji pak cenu snížíme o slevu zohledňující, že je půjčka aktuálně po splatnosti. Díky tomu si můžete udělat rámcovou představu o likviditě a hodnotě vašeho portfolia. Že zatím půjčky aktuálně po splatnosti prodávat nemůžete? Ano, máte pravdu, ale i na to už je dashboard připravený a novou funkci brzy spustíme.

Kam zmizela kolonka Lidé, které jsem podpořil? Nikam, jen se teď jmenuje Moje investice.

Jistě vás budou zajímat i novinky v přehledu “Aktuální stav účtu”. Zahrnujeme do něj součet všech doposud nesplacených jistin z vašich aktivních participací a stav vaší peněženky (včetně blokovaných prostředků). Tato položka tak vlastně říká, kolik peněz máte v různých formách likvidity na Zonky.

Zcela jistě budete hledat i přehled “Lidé, které jsme podpořil” a zatím ho na novém dashboardu nenajdete. Nebojte se, o něj určitě nepřijdete. Jen ho zatím nemáme vyladěný natolik, abychom Vám ho mohli zpřístupnit. Nebude to už ale trvat dlouho. Přehled se bude nově jmenovat “Moje investice” a kromě vylepšeného designu nabídne i rozsáhlejší možnosti filtrování nebo exportu dat.

A na závěr něco málo k participacím - kategorie “V pořádku” a “Problematické” mají odlišnou likviditu. Půjčky, které jsou v pořádku a nebyly po splatnosti ani v minulosti, lze prodávat na sekundárním tržišti za plnou hodnotu. Participace v půjčkách, které jsou sice “V pořádku”, ale byly v minulosti po splatnosti, můžete také prodávat na sekundárním trhu. Jen ne za plnou hodnotu zbývající jistiny, ale se slevou, která vyjadřuje závažnost předcházející delikvence. U problematických půjček navíc platí, že zcela neprodejné jsou participace v kategorii “91+” a “Zesplatněno”.

Souvislost mezi jednotlivými čísly, která na dashboardu prezentujeme, je patrná z následujícího obrázku.

Pro lepší orientaci v novém dashboardu jsme k většině údajů přidali detailní popis. Hledejte malé ikony “i”. Po najetí myší (nebo tapnutí na mobilním zařízení) se zobrazí nápověda k danému údaji.

Věříme, že se vám nový dashboard bude líbit a že přispěje k lepší orientaci ve vašem portfoliu.

První co mne napadlo je filtrování délky splácení. Beze změny, tedy velmi omezeně použitelné. Proč nejde zadat po rocích sedm variant?..ale teď koukám, že to je vlastně ještě neupraveno…

Graf investice podle výnosu má málo odlišné barvy - modrá, tyrkys. Kritická barva nesplácených by byla lepší zpět rudá. …chápu, ryze subjektivní názor

Jinak veskrze dobrý, když na něco narazím, napíšu.

2 Likes

No, ja se vyjádřil mnohokrát a po 3 měsících vypadá vše stejně a zpětná vazba nulová.
K čemu to tedy je?

Ono asi záleží co navrhnete, veškeré návrhy samozřejmě nemůžou být uskutečněny. Já třeba psal, že něco nefunguje na macOS tak, jak má a už je to dávno opravené. Co se týče nového dashboardu, tak se mi velice líbí, konečně to nevypadá jak dětská omalovánka. A co se týče těch 2 modrých barev, jak se zmiňoval @TOSEMJA, tak mi ty barvy přijdou naprosto adekvátní, rozlišit od sebe jdou krásně a nepůsobí to přebarveně aspoň. Jediné, co mi trochu vadí je ta velká prodleva po kliknutí na Peněženku. Strašně dlouho trvá, než mě to přesměruje. To samé při překlikávání mezi Dobít a Vybrat, musí se načíst nová stránka a trvá to strašně dlouho. Celkově by bylo asi dobré zlepšit odezvu serveru.

2 Likes

Tak pokud jde o mé zkušenosti a požadavky:

  • Nelze vyhledávat v půjčkách (podle čísla, jména investora, čísla půjčky apod.)

  • Přímo z půjčky se nelze dostat na informace o splácení, nesplácení, zachraňování půjčky, informace o možnosti prodeje, poplatky za prodej atd., připadně možnost půjčku rovnou prodat…

  • Graf - schází mi graf v procentech zůstatkové částky jednotlivých ratingů vůči aktuální celkové zůstatkové částce. Nyní graf ukazuje pouze procenta investované částky, takže graf už po prvních splátkách není moc vypovídající.

  • Hodnoty z grafů by bylo dobré i uvést do tabulky, bylo by to podle mě přehlednější (nejenom po najetí myši).

  • Počet a objem investic - lepší by bylo zobrazení informací bez nutnosti překlikávání.

  • námět na vylepšení: vytvořit možnost exportovat aktuální data z dashboardu do excelu nebo jako další list v exportu investic.

Funkčnost systému

  • hodnoty (dashboard, exporty, mobilní aplikace) by se měli synchronizovat a aktualizovat současně a nejlépe ve stejnou dobu (a vůbec nejlépe ihned při provedení konkrétní transakce (zainvestování půjčky, provedení splátky, provedení prodejte apod… ).

  • export peněženky - v případě změny stavu peněženky (např při prodeji investice) umožnit dříve než jednou za hodinu po provedení posledního exportu.

  • lepší informovanost o provádění změn v systému, hlášení plánovaných změn, případných poruch a výpadků atd…

1 Like

Za mě velké plus, že je tam na záložce “jak mi lidé splácí” vidět zaplacený úrok (tak jak bývalo v aplikaci Zonkios). Ještě by se mi tam líbila predikce úroků pro následující období a také by tam bylo fajn vidět zaplacené poplatky. Rád bych se tam také podíval více do historie, ideálně od začátku investování - ne jen na posledních 8-9 měsíců.
Na záložce “investice podle výnosů” bych tam uvítal procenta ještě s alespoň jedním desetinným místem, ne pouze celá procenta.
Díky.

2 Likes

Výkonost portfolia je jedno strohé číslo (a je u něho nevyužitý prostor), co takhle třeba nějaká historie, a hlavně možnost rozpadu v jaké kategorii mám jakou výnosnost? Přeci jen výnos je to, o co nám tak trošku jde především, tak proč o tom nemít přehledné informace…

7 Likes

Líbí se mi konečně zobrazování skutečně zaplacených úroků v daném měsíci! To mě zajímá víc než očekávané splátky nebo celková splacená částka. Pokud by šlo údaj zaplacených úroků ještě přepnout do zobrazení očištěné o poplatky, bylo by to ideální. Zároveň bych ocenil možnost zobrazit zisk v Kč za vybraný den, týden, rok,…
Na druhou stranu bych chtěl mít možnost snadno si zobrazit mnou investovanou částku za daný den, týden, měsíc rok,…
Dále by se mi líbíl tmavý vzhled namísto té bílé (jak na webu, tak v aplikaci).

2 Likes

Souhlas s @investor424.

V přehledu Jak mi lidé splácí bych uvítal vedle zobrazení Zaplacené úroky i zobrazení Zaplacené poplatky.

Dále bych v záložce Očekávané splátky uvítal rozdělení plateb a úroků podobně jako v záložce Jak mi lidé splácí.

P.S. tmavý vzhled bych velmi ocenil.

3 Likes

Dobrý den,
k nové vizualizaci bych měl asi pouze 2 připomínky:

  • u zobrazení investic dle výnosu bych uvítal zobrazení splacené částky nahoře. Tím by spodní část grafu přehledněji vypovídala, jak jsou rozděleny nesplacené půjčky. Balancuji si tím způsobem participace. Teď budu muset kontrolovat jednotlivé hodnoty.
  • U zobrazení jak mi lidé splácí se již nezobrazují čísla po najetí myší jako tomu bylo dříve. Je možné se na tato čísla dostat - třeba přepnutím do tabulkového zobrazení, pokud popup není žádoucí?

Co se mi naopak v této verzi líbí je:

  • výpočet aktuálního stavu účtu. Přesně odpovídá mému očekávání
  • zobrazení počtu a hodnoty investic, které čekají na zainvestování
2 Likes

Celkově je nová podoba lepší, ale mám tři připomínky:

  1. Graf Investice podle výnosových kategorií – velké mínus, že už nejsou přímo v grafu vidět procenta pro splaceno / nesplaceno / problematické. Strefovat se myší do uzoučkého obdélníčku problematických půjček v kategorii, kde mám jen malé procento půjček, je dost problematické, navíc když nevidím všechna čísla najednou, tak je to nepřehledné…
  2. Graf Očekávané splátky v příštích 30 dnech je nepravdivý, protože nebere v úvahu, že v neděli a pondělí mi žádné splátky nepřijdou.
  3. Nedaly by se už konečně u zpráv odfiltrovat ty desítky zbytečných zpáv, že někdo předčasně splatil 0,1 Kč?
    Jiří
1 Like

Souhlas s @JiriMacek v bodu 3. Chtěl bych mít možnost si detailně nastavit, které zprávy se mi budou zobrazovat: třeba jen odpovědi od těch, kteří si půjčují plus oznámení o nabití peněženky plus předčasné splacení nad určitý limit.
Například nemám zájem o zprávy typu XY získal 100 % investorů… ani ty o vyléčení klienta atd…

1 Like

Tak zaprvé tuto změnu již teď hodnotím kladně!

K nějakým připomínkám a tipům:

  • obecně grafy by byly asi dobré i v tabulkách
  • v očekávaných splátkách by mohla být kromě kumulativní křivky i křivka pro jednotlivé dny
  • graf jak mi lidé splácí bych uvítal od začátku investování aby byla celá historie dohledatelná
    (nemusí tam být defaultně, ale třeba možnost volby období…)

díky za zvážení námětů.

1 Like

Již jsem v nějakém vláknu zmiňoval, proč není možné ma obrazovce “problematické investice” uvádět čas od poslední informace o “zachraňování”. Ideálně s možností filtrování od nejvzdálenější, po nejkratší čas. Takto opakovaně (zbytečně) lezu do detailu informací, kde se třeba již pátý měsíc naprosto nic neděje.

2 Likes

Odkaz “Přejít na seznam Moje investice”
odkazuje na starý seznam investic, kde nelze nic filtrovat.

Lidé, které jsem podpořil:
Výpis investic

  • není jasné podle jaké hodnoty jsou investice seřazené
  • nemožnost řazení podle jednotlivých sloupců (vzestupně nebo sestupně)
  • neobsahuje datum poslední změny (např. datum poslední splátky, datum prodeje na sekundárním trhu atd., označení splacené investice)
  • nemožnost řazení podle jednotlivých sloupců (vzestupně nebo sestupně)
  • nelze vyfiltrovat investice podle úroku
1 Like

Dobrý den, první dojem je fajn. Ještě bych uvítal:

  • vrátit barvy jednotlivych úrokových skupin (bylo to přehlednější), zbytek designu mi příjde v pohodě
  • ocenil bych tabulku na měsíční bázi se sloupci Objem investic k začátku měsíce, poplatky, splátka jistiny, splátka úroků a klidně i výkonost portfolia k poslednímu dni měsíce. Je to nejčastější věc, kterou si musím dělat v excelu.

Capture

1 Like

Novy prehled jsem si prohledl a za mne jsem si vsiml nasledujicich veci (vcetne ‘mozna’ prkotin):

  1. Aktualni stav uctu je super. Je to neco, na co se sam divam a vzdy jsem si to musel v hlave pocitat.

  2. Ceska vlajecka u stavu Penezenky uz asi po zruseni expanze neni nutna (v detailu penezenky je to u ceske koruny jako meny, coz jiz smysl ma).

  3. V detailu penezenky jsem nenasel tlacitko pro navrat na hlavni dashboard.

  4. Popremyslel bych o terminu “Nesplaceno”, protoze to pusobi negativne, skoro az jakoby to melo spojitost s problematickymi pujcky. Nazev aktivni investice jiz nelze pouzit?

  5. V grafu “jak mi lide splaci” je oranzova linka “skutecne zaplaceno” vzdy do budoucnosti, coz je trochu nesmysl (vim, ze to tak bylo vzdy, a ze duvodem je mix dvou grafu). Podle mne by se ten graf mel useknout a nezobrazovat v budoucich mesicich, pokud je tam hodnota nulova.

  6. Tento mesic “nahrano do penezenky” ukazuje hodnotu 1000Kc, i kdyz slo do penezenky vice. To muze byt pro nekoho zavadejici. Rozumim, ze tim chcete ukazat, ze je splnen limit 1000 korun.

  7. Graf “investice podle vynosu”. Tezko se najizdi mysi na uzke prouzky. Bylo by lepsi, kdyby po najeti mysi na bar kdekoliv se zobrazily uplne vsechny hodnoty pro dany bar pohromade.

  8. Graf “ocekavane splatky”. Nevim, jestli s tim mam problem jen ja, ale pouziti line grafu na kumulace mi neprijde uplne vhodne, ale mozna je problem s sirkou grafu, kam se nevejdou vsechny dny jednotlive. Podle mne by ten graf mel byt typu waterfall.

  9. Udaj, ktery mi chybi, je mesicni zisk pred zdanenim ocisteny o poplatky (je jedno, zda za kalendarni mesic nebo klouzave/filtrovane).

To je za mne vse. Dekuji.

2 Likes

V novém dashboardu se mi nezdá údaj o počtu investic po splatnosti v minulosti. V mém případě je to číslo asi 2x větší než počet investic, což mi nedává smysl. Můžete prověřit algoritmus výpočtu?

Copak nulová hodnota, ale v dalším měsíci (aktuálně v dubnu) už mám podle grafu něco splaceného. Děje se to pravidelně už od začátku - asi má Zonky lepší křišťálovou kouli, než já :-).
Ten graf by ale hlavně neměl být spojitý, ale sloupcový. Neexistuje žádná hodnota splacení pro “leden a čtvrt” nebo “únor a dva dny”. Tím spíš určitě nebude tak prapodivně vyhlazená, jak se ukazuje.

Přidal bych další bod: při zobrazení detailů jsou v poli ‘Objem aktivních investic’ jednotlivé položky rozepsány. Tedy… jen u problematických investic, kde součet jednotlivých položek skutečně dá celek a jde porovnat jak jsem na tom. V části 'V pořádku" je jen položka ‘V minulosti po splatnosti’, ale chybí zbytek do celku - tedy něco jako ‘Nikdy v problémech’.

Nový dashboard je docela povedený :innocent:, přesto je pár věcí,které by se mi asi líbily jinak.

  • V “Investicích podle výnosu” - osobně mám v nejnižších a nejvyšších ratinzích cca 1-3 % => sloupec jako takový je docela malý a “nahmatat” tam myší splacených 25 % je docela výkon - osobně si myslím,že po najetí myší by se mohl sloupec roztáhnout na výšku nejvyššího sloupce

  • na stejném místě - pokud např ve Firefoxu zmenším okno tak,že se graf otočí o 90 stupňů,tak popisky s částkami nejdou zobrazit vůbec

  • v grafu “Očekávané splátky” by se mi líbilo zobrazení kolik ze sumy splátek je plánováno na úroky - ostatní grafíci jsou také modro-oranžové => krásně by tam šla využít oranžová :wink:

  • docela mne mrzí,že se ztratila informace, o tom jaká částka je po splatnosti - chápu,že je tam informace,že v investicích,které jsou po splatnosti je celkem xx Kč vs yyy Kč investovaných, které nejsou po splatnosti,ale i tak by se mi líbila informace : " ano je tu celkem 163 Kč,které měly už dorazit a stále tu nejsou"