Zadne pujcky k zainvestovani

pokud bude čistý výnos 6+ % p.a. tak nejsem proti :smiley:

1 Like

Na ta sama slova tehdejsiho reditele Zonky jsem si nedavno take vzpomnel. Ale hned mne napadlo, ze cim vic lidi bude v rentierovi, tim vic bude potreba ukusovat z pujcek a cim mene je pujcek, tim vetsi to musi byt procento. Tudiz logicky se cely system chova bohuzel spravne.

Jina vec je, ze se vlastne rentierem Zonky presouva do klasickeho sporeni. Takze je to vlastne cele o vymysleni noveho a neznameho konceptu auta o sedmi kolech, ktere se lepe ridi a jede rychleji, aby se z nej postupem a vyvojem casu stalo auto, ktere zase bude mit ta ctyri kola. :wink: :0)

Rentiér je v podstatě obyčejný podílový fond, který nejspíš vznikl jako snaha o zvýšení tržeb z poplatků. A to ani ne moc výhodný, protože na trhu existuje mnoho takových, které jsou bez vstupních poplatků. Maximálně způsob dosažení zhodnocení je v tomto směru unikátní.
Ale v současné době Rentiér až takový problém nepředstavuje, protože Zonky investor z půjček ukrajuje násobně více. Z pohledu drobného investora se tedy systém správně rozhodně nechová.
Z pohledu provozovatele samozřejmě nejspíše ano, jinak by to změnili už dávno. Prostě místo maximální nabídky půjček k participaci drobným investorům zvolil cestu vlastního (Zonky investor) investování do půjček a házení ohlodaných kostí drobným investorům.

4 Likes

Bože takovou mám radost podařilo se mi mezi 1 a 2 v noci investovat 200kc s úrokem 5,99(4,99). Je tedy zvláštní že i když jsou 2 dni na investování. Tak u té půjčky je už 15 hodin fuč. A bohužel Zonky investor vyžral z 365 000 půjčky 328 400 kč

1 Like

Mozna se ze dvou dnu staly potichu 3 minuty. :stuck_out_tongue::crazy_face::yum::stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Hezký den všem,

aktuálně je celý úvěrový trh zasažen sníženou poptávkou po půjčkách. I naše produkce nových půjček od počátku pandemie Covid-19 klesla. Protože nechceme, a ani nemůžeme, slevit z našich kritérií pro žadatele o úvěr, zpřísnili jsme také některé rizikové parametry tak, aby se nestalo, že bychom klienty s půjčkou, splácením neúměrně zatížili, a vám, investorům, zvýšili rizikovost vašich investic.

V době před pandemií Covid-19, kdy jsme měli okolo 3000 půjček měsíčně, institucionální investor zainvestoval zhruba 70 % z nich. Nyní máme okolo 2000 půjček měsíčně a podíl institucionálního investora však zůstává zachován v průměru okolo 70 %.

Zároveň v loňském roce začalo Zonky nabízet investiční produkt Zonky Rentiér, do kterého investují lidé jako vy. Vzrostla tak poptávka po investičních příležitostech na tržišti. Na platformě Zonky nyní máme měsíčně okolo 16 000 aktivních manuálních investorů, a všichni by rádi zainvestovali i do rizikovějších úroků. Aktivita investorů po koronaviru ožila rychleji, než je tomu u žádostí o půjčku.

Tím pádem došlo ke zmenšení investičních možností pro zainvestování na tržišti. I tak ale nepolevíme z našich rizikových pravidel a budeme se soustředit na dlouhodobou udržitelnost investorských portfolií. Věříme však, že zanedlouho se situace zlepší a dojde k nárůstu vystavených půjček na tržiště, a tím i k většímu uspokojení vašeho zájmu o investování, kterého si velmi vážíme a těší nás.

Dominika

3 Likes

To je dobrá spekulace. Aby tohle Zonky dokázalo zorganizovat, muselo by mít dvě IT oddělení. Jedno, pro to reálné účetnictví a to druhé navenek. A my víme, že má sotva jedno nevenek. Muselo by dokázat obelhávat regulátora a audit. Mnohde se investoři i dlužníci navzájem znají. Někdo je dokonce v obou rolích. To by se někde provalilo, kdyby něco takového prováděli. Je to příliš riskantní a málo ziskové.

V době před pandemií Covid-19, kdy jsme měli okolo 3000 půjček měsíčně, institucionální investor zainvestoval zhruba 70 % z nich. Nyní máme okolo 2000 půjček měsíčně a podíl institucionálního investora však zůstává zachován v průměru okolo 70 %.

Je to sice technicky pravda, ale dovoluji si jeste poopravit tu vasi vetu na spravnou miru. Koukal jsem na zainvestovane pujcky na primarnim trhu, a skutecne pomery ve vsech ratingech byly: Zonky Investor 64,42% , Rentier 5,84%, Drobni investori (dale jen “zbytek”) 29,73%.

Ale pokud ratingy rozdelim do nizkourokovych (2,99-3,99) , standardnich (4,99-9,49), a vysokorizivokych (10,49-19,99), je to mnohem zajimavejsi z pohledu Zonky.

Nizkourokove: Zonky Investor 46,28%, Rentier 3,27%, Zbytek 50,45%
Standardni: Zonky Investor 79,84%, Rentier 8,01%, Zbytek 12,16%
Vysokorizikovy: Zonky Investor 48,77%, Rentier 5,61%, Zbytek 45,62%

Fakta jsou jasna a nediskutabilni: Zonky Investor + Rentier zabiraji necelych 90% vsech atraktivnejsich pujcek driv nez se na ne dostane zbytek investoru, a nechava jen drobky a mene atraktivni pujcky ostatnim.

Situace by se zlepsila kdyby Zonky nebyla nucena krmit institucionalnimu investorovi ty perspektivnejsi pujcky, a pak obycejni lidi (“Lide pujcuji lidem”) by meli nejake lepsi moznosti na investici.

1 Like

Jenže tady vůbec nejde o obyčejné lidi, to je podle mě jen takové “pozlátko” aby se neřeklo a platí to čím dál víc. Podle mě osobně je otázka času, kdy tento nesmysl Zonky zruší, vše bude půjčovat schovaný Homecredit schovaný za jinou značku, Kelner se nažere a koza zůstane celá.
Ono by to nakonec pro Zonky bylo i levnější, ušetřilo by na spoustě zaměstnanců, kteří ted tráví hromadu času na vývoji něčeho, co stejně stojí za prd.

1 Like

Je nejaky duvod, proc uz druhy den se blokovane castky zainvestovanych pujcek nepresouvaji do jistiny? Nezainvestovanim cele pujcky to asi nebude. :wink:

1 Like

Zonky + Rentiér rovných 98%, zatím nejvíc co jsem viděl.

Podle čeho zonky volí kolik procent přednostně zainvestuje ? Zonky má detailní informace o žadatelích (zatímco drobní investoře defacto nic). Lehce může určit, že jedna půjčka s úrokem 4,99% má o něco nižší riziko než jiná, a proto do ní dá víc.

Ze začátku, kdy si Zonky bral okolo 50%, jsem se neztotožňoval s výrokem, že drobní investoři dostávají drobky. Teď už ano.

5 Likes

To je to co je vidět, kdoví kolik půjček se na tržiště ani nedostane. Nemáme to jak zjistit. Fakt lidé půjčují lidem, hlavně že ti co mají zainvestováno víc mohou půjčovat až 20000 najednou, ale do čeho když mezi drobné investory rozhodí pár tisíc i po těch 200 je to složité něco najít.

Ja jsem si jiz bohuzel zacal posilat penize ze Zonky ven. Jen mi tam lezi ladem nekolik desitek tisic.

2 Likes

Přijdu dnes na zonky, 0 půjček na zainvestování - nestalo se poprvé - je čas udělat zonkám pápá … ale bylo mi tu s váma hezky :slight_smile:

1 Like

Chtít, aby první pracovní den po 10. dni v měsíci bylo něco k zainvestování je nezkušenost. Počkejte si na 30., to budou mít ostatní prázdné peněženky.

Radit, aby mi 20 dní peníze ležely ladem, a poté se úročily 2-3%, je impotence.

5 Likes

Situace se prudce zhoršila koncem minulého týdne. Do té doby bylo možné cca 22 hodin před koncem doby k zainvestování trefit okénko řádově 10 sekund a malou částku zainvestovat. Teď vidím po celých 48 hodin jen hlášku “Tato půjčka je již zarezervována” a bezmocně sleduji, jak přibývají procenta až do 100% :frowning:

2 Likes

Pánové a dámo,

kdy to už pochopíte a začnete se chovat tržně? Pro Zonky (teda pardon, vlastně už Benxy a brzy jen Air Bank) jste zkrátka balast (=zbytečná zátěž) jako dědictví minulosti. A proto jste zbyteční.

Všechny ty opičky s (ano, Saurone, zbytečnou) novou aplikací, vyžírání lukrativních půjček, zavedení Rentiéra, nesnížení investorského poplatku mají za cíl jediné. Ano, Saurone, odhadls to správně, dělají si z nás pr*el, je totiž potřeba, aby nás už bylo co nejméně a zbyl jim větší krajic - takhle se prostě banka úplně normálně chová. Náš potřebovali jen v začátku, kdy potřebovali (zejména náš) mikrokapitál na rozjezd. Nebo jste si vážně mysleli, že nás nechají chrochtat u stejného korýtka na věky věků? Naivita!

Pozoruji to dění teď jen z povzdálí, co se mi vrací ze splátek, investuji jinde, zse to prakticky ani nejde. Poplatek mám menší, výnos vyšší (i díky třetinovému poplatku), procento neplatičů podobné jako tady. Zde jsem “vymáčkl” maximum na 4,56% a dál to už jde jen dolů, nemá smysl se stresovat, do Rentiéra teda fakt nepudu, cítím se být svéprávný a o svých financích rozhoduji sám. Tady chcípl pes a začíná zapáchat. Nebo zebra.

Lidé lidem už dávno neplatí, zebru sežral predátor - nenažraná banka, jen drobky nám nechala. Dominiko, nemáte tak zcela pravdu, ano zájem investorů ožil, zájem o půjčky ale je také, risk management však hodně zpřísnil podmínky, vím o tom své a nedá půjčku ani lidem, kteří nikdy žádný problém se splácením neměli a ani se nikdy s jedinou splátkou nezpozdili! (Prostě jen změnili zaměstnání z nadprůměrného na průměrně placené, zato velmi stabilní - protože je nejistá doba). Zkrátka Benxy risk už chytl manýry banky. Proto je i půjček na tržišti méně, protože riskaři z banky + virus jako bonus, nejsou totéž co riskaři z bývalého Zonky.

Projekt Zonky je mrtev, smiřte se s tím. Tam kam teď torzo dřívějších Zonků směřuje já už nejdu, nebudu to podporovat. Nehodlám fungovat jako rozložení risku jakékoli banky (i když zrovna proti Air Bank nic nemám) a ještě jí za to platit, když by to mělo být naopak! To nemá s dřívějším, (téměř férovým) jednáním nic společného, jen s námi vydrbkávají - projektu prostě už nevěřím. Stejně jako Wazowski volné prostředky směřuji jinam.

Vám všem, kteří ještě v Zonky věříte přeji, abych se mýlil. A všem bez rozdílu vyznání přeji krásný večer a aspoň 10% výnos! :slight_smile:
garx

7 Likes

Vážení,
na Zonky jsem již několik let, ale jak to nyní běží je zoufalé. Na nově uplácané aplikaci zadám jediný parametr “aktivní půjčky” a výsledek? Nic. Nic tam není a nic se tam neobjevuje, ani okamžitě po upozornění na novou půjčku, protože již je zainvestována. Kde jsou doby když jsme si vybírali půjčky podle příběhu. Chápu, pro zonky je to výhodné, když drobný investor půjčí peníze, které Zonky nemůže prodělat (ztráta jde na vrub investora) a ještě z toho zaplatí poplatek. Ze zesplatněných investic mi nepřišla ani koruna i když jsou některé zesplatněné skoro rok. Vše napsal garx. Již jsem zažil několik podobných “výdělečných” podniků, např. Recyclix, Arbolet atd. Nechci být pesimista ale mám obavy, že to je konečná. Nenechte se mým příspěvkem znechutit a nepropadejte panice.
MrX

2 Likes

Opravdu panice nepropadám. Mně tedy ze zesplatněných peníze choděj. A srovnání s Recyclixem a Arboletem? To jste trochu mimo mísu. Vždyť na sekundáru můžete skoro všechno ihned “vykešovat” a jít zapařit. To se u těch zmíněných ponzi projektů nedalo.